Rzeka Świder

Rzeka Świder jest prawym dopływem Wisły o długości około 90 km. Wypływa ona ze zbocza najwyższego wzniesienia Wysoczyzny Żelechowskiej 185 m.n.p.m niedaleko wsi Świder. Ujście znajduje się na 490 km Wisły pomiędzy Otwockiem i Józefowem ( osiedle Górki) . Główne dopływy to Wiśniówka, Wodynia, Rudna, Piaseczna, Siennica, Mienia. Ważniejsze miejscowości położone nad Świdrem to Stoczek Łukowski, Latowicz, Kołbiel, Glinianka, Otwock i Józefów.

 

 

Niestety krajobraz rzeki na początku jest dosyć przekształcony przez działalność ludzką.

Po obu stronach rzeki więcej jest pól uprawnych niż lasów a sama rzeka jest fragmentami uregulowana.

 

Najpiękniejszy Świder to odcinek 41 km środkowego i dolnego biegu rzeki na którym to odcinku w 1978 r. utworzono rezerwat „Świder”. Ochroną zostało objęte koryto rzeki i pas brzegów o szerokości 20 m. Rezerwat jest otwarty dla ruchu turystycznego.

W 1986 r. powstał Mazowiecki Park Krajobrazowy, w którego skład wchodzi rezerwat „Świder”.

 

Rzeka wspaniale meandruje , charakterystyczne są liczne zakola , piaszczyste łachy i wysepki. Gdzieniegdzie napotykamy głazy narzutowe które obmywa leniwy nurt.

Brzegi porastają olsze, wierzby, sosny, brzozy i różnorodna roślinność wśród której żyją sarny, lisy, kuny, wydry. Coraz częściej widać działalność bobrów.

W Świdrze żyje wiele gatunków ryb: karaś, brzana, różanka, jelec, jaź, koza, miętus, ciernik i nie tylko ale to najlepiej wiedzą wędkarze.

Do cennych gatunków ptaków występujących w rezerwacie „Świder” i w Mazowieckim Parku Krajobrazowym należą między innymi : derkacz, kania rdzawa, bocian czarny, kruk, dudek, zimorodek.

 

Jest to wspaniałe miejsce na spływy kajakowe, wycieczki rowerowe i piesze.

Korzystajmy i szanujmy tę piękną rzekę.

 

 

Kajakowi Przyjaciele

Wiadomości

imprezy z kajak.org.pl
  • Majówka 2018. Ukraina Prut i Czeremosz (28 kwietnia - 5 maja 2018)
    Spływem w długi weekend majowy zaczynamy na dobre sezon kajakowy! Jest to pierwsza tak duża i wyjątkowa impreza w sezonie, dlatego długo pozostaje w pamięci uczestników. W tym roku mamy wyjątkowo długą majówkę, dlatego planujemy wybrać się na Ukrainę. Spływ Prutem i Czeremoszem to okazja do poznania środkowej części Bukowiny. Prut i Czeremosz kojarzą się bardziej z rzekami o charakterze górskim, ale nasza trasa prowadzi po ich nizinnych fragmentach. Mimo to nurt jest szybki i będą pojawiać się bystrza na których trzeba uważać, żeby nie nalało się za dużo wody do kajaka. Oczywiście oprócz płynięcia będziemy poznawać okolice. W planach mamy zwiedzanie Kołomyi i Czerniowiec oraz ciekawszych atrakcji na trasie spływu. Więcej informacji na naszej stronie: http://www.kajaki.lublin.pl/majowka-2018/ Pozdrawiam Radek 660 826 302
  • Spływ Dniestrem Lato 2018 (22-29 lipca 2018)
    Zapraszamy na wyprawę kajakową rzeką Dniestr. W planach mamy przepłynięcie najciekawszego odcinka między Niżniowem a Okopami Św. Trójcy. Oprócz podziwiania niezwykłych krajobrazów z kajaka, będziemy również poznawać najciekawsze miejsca na brzegach Dniestru - Uścieczko, wodospad na Dżurynie czy Zaleszczyki. Ostatniego dnia wybieramy się na zwiedzanie twierdz w Chocimiu i Kamieńcu Podolski. Szczegółowy opis rzeki i więcej informacji znajduje się na naszej stronie: http://www.kajaki.lublin.pl/ukraina/dniestr/ Pozdrawiam Radek 660 826 302
  • Spływ ojca z synem lub córką (16-21 lipca 2018)
    Jakie masz najlepsze wspomnienia związane z ojcem? Ja pamiętam wspólne wyjazdy na ryby, grzybobrania, oglądanie meczy reprezentacji… Bez względu na to jak Ty odpowiesz na to pytanie, na pewno chcesz, aby Twój syn lu córka dobrze wspominali chwile spędzone z Tobą. „Wspólnie spędzony czas pogłębił nasze relacje i otworzył na nowe wyzwania” Chcemy pomóc wam zbudować silną relację opartą na wspomnieniach wspólnych przygód. Dlatego zapraszamy was na wakacje jakich nie znajdziecie NIGDZIE indziej. Nie tylko spłyniemy dziką rzeką, będziemy spali pod namiotem i prowadzili męskie rozmowy przy ognisku, ale przede wszystkim… …przez cały tydzień będziesz mógł być tylko dla swojego dziecka! Więcej informacji: http://www.przystan.org.pl/splyw-ojca-z-synem-lub-corka-wakacje-turnus-7/ tel. 512 291 695